XXXVIII Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę

30 czerwca 2019 roku na Jasnej Górze odbyła się XXXVIII Pielgrzymka Rzemiosła. Organizatorem pielgrzymki została Izba Rzemieślnicza w Kaliszu, myślą przewodnią w tym roku było hasło „Rzemiosło w Mocy Bożego Ducha”.

W częstochowskim sanktuarium gościły władze Związku Rzemiosła Polskiego, Izb Rzemieślniczych, starsi Cechów Rzemiosł Różnych, rzemieślnicy i pracownicy rzemiosła wraz z rodzinami oraz ich duszpasterze i kapelani. Nie zabrakło przedstawicieli zawodów rzemieślniczych z całej Polski, m.in. z branży budowlanej, motoryzacyjnej, usługowej, spożywczej. Wśród pielgrzymów można było zauważyć charakterystyczne togi wraz z insygniami rzemieślniczymi, sięgające tradycją średniowiecza.

W trakcie pielgrzymki wręczono dyplomy okolicznościowe mistrzom i uczniom rzemiosła, wybranym przez Izby Rzemieślnicze jako wzory przykładnej postawy moralnej oraz zawodowej. Mszę świętą poprzedziła Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich o godz.10.00.

O godz. 11.15 rozpoczęto uroczystą ceremonię wprowadzenia pocztów sztandarowych na szczyt klasztoru, której dokonał o. Stanisław Rudziński. Poświęcono m.in. sztandar z Cechu Rzemiosł Różnych z Wieruszowa oraz z Cechu z Pleszewa. Eucharystii o godz. 11.30 przewodniczył bp Edward Janiak, ordynariusz diecezji kaliskiej. Mszę św. koncelebrował Krajowy Duszpasterz Rzemiosła  – ks. kan. Krzysztof Rusiecki.

Cech Rzemiosł Różnych w Wieruszowie dziękuje wszystkim sponsorom, dzięki którym mogliśmy zakupić nowy sztandar :

–  Izbie Rzemieślniczej w Kaliszu

–  Urzędowi Miasta i Gminy w Wieruszowie